Zastosowania aparatów USG w nowoczesnej medycynie


aparat usg

Aparat USG jest wykorzystywany w medycynie do celów diagnostycznych i terapeutycznych. Opiera się na falach dźwiękowych o wysokiej częstotliwości rozchodzących się przez tkankę biologiczną.

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwościach wyższych niż górna granica słyszalności człowieka. Pod względem właściwości fizycznych ultradźwięki nie różnią się od „normalnego” (słyszalnego) dźwięku, z wyjątkiem tego, że człowiek ich nie słyszy. Granica ta różni się w zależności od osoby i wynosi około 20 kiloherców (20 000 herców) u zdrowych, młodych osób dorosłych. Urządzenia ultradźwiękowe pracują z częstotliwościami od 20 kHz do kilku gigaherców.

Ultradźwięki są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach

Urządzenia ultradźwiękowe są wykorzystywane do wykrywania obiektów i pomiaru odległości. Obrazowanie ultradźwiękowe lub sonografia jest często stosowane w medycynie. W badaniach nieniszczących produktów i konstrukcji, ultradźwięki są wykorzystywane do wykrywania niewidocznych wad. W przemyśle ultradźwięki są wykorzystywane do czyszczenia, mieszania i przyspieszania procesów chemicznych. Zwierzęta, takie jak nietoperze i morświny, wykorzystują ultradźwięki do lokalizowania ofiar i przeszkód. Naukowcy badają również ultradźwięki z wykorzystaniem membran grafenowych jako metodę komunikacji.

Aparat USG jest urządzeniem, które ma wiele zastosowań w nowoczesnej medycynie, w tym nieinwazyjne obrazowanie narządów wewnętrznych ciała. Aparat ultrasonograficzny wysyła fale dźwiękowe przez tkanki miękkie i wyświetla echo tych fal jako obraz, który jest interpretowany przez przeszkolonego technika.

Procedura ultradźwiękowa jest na ogół bezbolesna, szybka i nieszkodliwa. Może wystąpić pewien dyskomfort związany z dociskaniem sondy do skóry. Sonografista nakłada przezroczysty żel, aby poprawić skuteczność obrazów uzyskiwanych przez aparat ultrasonograficzny.

Urządzenia ultrasonograficzne można podzielić na kategorie w zależności od ich poręczności i wykorzystania technologii kolorowego dopplera. Niektóre urządzenia są używane w chirurgii i innych procedurach, gdzie mobilność jest niezbędna, podczas gdy inne rodzaje sprzętu ultrasonograficznego są na stałe zainstalowane w szpitalach lub gabinetach lekarskich i są wykorzystywane wyłącznie do celów diagnostycznych.

Historia

Obrazowanie ultradźwiękowe stało się szeroko stosowane w medycynie od czasu jego wprowadzenia w latach 40-tych. Możliwość pomiaru przepływu krwi za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej została opracowana pod koniec lat 50-tych, a kolorowa ultrasonografia dopplerowska została wprowadzona pod koniec lat 80-tych.