Pleksa przezroczysta – czy może w przyszłości zastąpić szkło?



Tworzywa sztuczne na stałe wpisały się w nasz krajobraz. Z materiałów takich jak szkło akrylowe korzysta się w ogromnych ilościach, montując je tam, gdzie dawniej użyto by tradycyjnego szkła. Czy jednak jest to możliwe, aby pleksa przezroczysta zupełnie wyparła stosowanie szkła? Jaką sytuację może nam przynieść najbliższa przyszłość? Postanowiliśmy zająć się właśnie tym tematem!

 

Pleksa przezroczysta a szkło – produkcja

 

Pleksa przezroczysta to tworzywo sztuczne, którego głównym składnikiem jest związek chemiczny o nieco skomplikowanej nazwie – polimetakrylan metylu. Otrzymuje się go w wyniku procesu zwanego polimeryzacją rodnikową. Aby jednak związek ten zyskał kształt ładnych płyt, które następnie trafiają do sprzedaży lub dalszej obróbki, należy uformować je z granulatu, wytłoczyć przez ustnik lub przeprowadzić wspomnianą polimeryzację w bloku. Z czego natomiast powstaje szkło? Wiele osób kojarzy jeszcze z czasów szkolnych, że do produkcji szkła wykorzystuje się piasek. To prawda, jednak potrzebne w tym celu są również soda, wapień oraz środki klarujące. Technologia produkcji szkła jest skomplikowana i składa się z kilku etapów. W wysokiej temperaturze tlenki sodu i wapnia reagują z piaskiem, tworząc szkło, które następnie należy jeszcze uformować.

 

Szkło akrylowe i zwykłe – właściwości

 

Szkło akrylowe i zwykłe wyglądają bardzo podobnie. Są przezroczyste i przepuszczają światło. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Szkło jest kruche i sztywne, a gdy doznaje urazu mechanicznego, pęka, rozpadając się na dużo drobnych, bardzo często ostrych i kaleczących, odłamków. Pleksa przezroczysta nie może się potłuc, a jeśli już dochodzi do jej zniszczenia, pęka, dając duże, tępo zakończone fragmenty. Pleksa przezroczysta jest też lżejsza od szkła. Jej wadą jest jednak to, że łatwiej niż szkło ulega zarysowaniom, co po wielu latach użytkowania wpływa na jej właściwości estetyczne.

 

Co wydarzy się w kolejnych latach?

 

Czy pleksa przezroczysta może na stałe wyeliminować korzystanie ze szkła? Póki co nic na to nie wskazuje. Owszem, szkło akrylowe staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza do domowych zastosowań, jednak istnieją sytuacje, gdzie wciąż używa się wyłącznie szkła (np. wstawianie szyby w samochodowe). Spore grono osób wciąż ma też większe zaufanie do surowców naturalnych i chętniej sięgnie po drewno i szkło, niż ich nawet najdoskonalsze imitacje. Wydaje się jednak, że nie jest to coś, co martwiłoby firmy działające w branży tworzyw sztucznych. Należy po prostu cieszyć się z faktu, że mamy obecnie tak bogaty wybór materiałów budowlanych.