Nowoczesne tynkowanie



Jednym z najnowocześniejszych sposobów na tynkowanie jest użycie specjalnych agregatów. Czas wykonania tynków maszynowych jest o wiele krótszy niż tradycyjne prace tynkarskie – w przypadku użycia agregatów to około 3 tygodnie. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają takie prace tynkarskie, ile kosztują i jakie mają zalety, przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po praktyczne wskazówki!

Zanim rozpoczniesz nakładanie tynków maszynowych:

Tynki maszynowe wymagają tego, aby dom był w stanie surowym zamkniętym. W przypadku ścian żelbetonowych od momentu zamknięcia stanu surowego musi minąć mniej więcej 90 dni. Gdy dom powstał z pustaków, wówczas wystarczy 30 dni, aby rozpocząć tynkowanie. Pamiętaj też, że dom musi mieć pokrycie dachowe docelowe lub przynajmniej tymczasowe. Ponadto, konieczne będzie doprowadzenie:
-instalacji wodociągowej
-montaż instalacji elektrycznej wraz ze wszystkimi skrzynkami
-zainstalowanie centralnego ogrzewania
-wykonanie stolarki okiennej
Tynkowanie zleć ekipie, która dysponuje agregatami i wie, jak postępować w przypadku tynków różnego rodzaju: gipsowych, wapiennych, cementowo-wapienne. Temperatura w pomieszczeniu, które będzie tynkowane musi wynosić przynajmniej 5 stopni Celsjusza. Oprócz tego:
-zabezpiecz stolarkę okienną przed zabrudzeniem i zniszczeniem
-należy niekiedy położyć warstwę gruntującą

W jaki sposób nakłada się tynki maszynowe?

Jeśli zadanie powierzysz profesjonalistom, wiedz, że mają oni nie tylko sprzęt, ale i doświadczenie. Oczyszczą oni ściany z pyłu i kurzu, zagruntują, a po nałożeniu tynków wyrównają je uzupełniając braki i zatrą mechanicznie lub ręcznie. Do prac potrzebny jest nie tylko agregat, ale i poziomica, kątownik tynkarski i inne narzędzia. Mimo iż, dla ekipy fachowców prace te nie będą stanowiły kłopotu, Ty możesz mieć z tym problem, zwłaszcza gdy nigdy nie wykonywałeś tynkowania maszynowego. W przypadku tynków maszynowych cementowo-wapiennych nakłada się dwie warstwy. Szczególną uwagę należy zwrócić też na narożnikach. Grubość tynku zależy od rodzaju ścian i ewentualnych nierówności, dlatego bez narzędzi ciężko będzie zrobić to dobrze. Agregat można wypożyczyć, nie da się jednak nauczyć tynkowania bez praktyki i jeśli zależy Ci, aby wykończenie Twojego domu było staranne, musisz zwrócić się do najlepszych fachowców.

Zalety tynków maszynowych:

-oszczędność miejsca: nie musisz mieć miejsca na betoniarkę, wapno czy piasek
-szybki czas wykonania, który dla Ciebie oznacza, że wcześniej możesz zamieszkać w swoim nowym domu
Tynk maszynowy cena
Za jeden metr kwadratowy tynku maszynowego, gdzie wykonawca kupuje materiały zapłacisz około 30 złotych. Najdroższe są tynki cementowo-wapienne, najtańsze gipsowe, choć zależy to oczywiście od powierzchni do tynkowania i wykonawcy, który zajmuje się wykończeniem wnętrza i tego, czy kupujesz materiały samodzielnie, czy też zostawiasz to fachowcom. Niemniej jednak tynkowanie maszynowe jest obecnie najlepszym sposobem na wykończenie ścian i sufitów i niezwykle praktycznym, co oczywiście idzie w parze z odpowiednią ceną za usługę.