Obrzeże nagrobku oraz stawianie pomnikaW dzisiejszych czasach, w dobie pandemii, każdy z nas przechodzi ten trudny czas, gdy bliscy odchodzą i musimy zmierzyć się z tymi trudnymi wiadomościami. „W chwili, w której niewolnik postanawia, że nie będzie dłużej niewolnikiem, jego kajdany opadają. Wolność i niewola to stany umysłu.” – Mahatma Gandi

Obrzeże nagrobne i jego rola.

Na początku, gdy jeszcze grób jest świeżo obsypany kwiatami, wieńcami, zostaje on w pewnym momencie obłożony z brzegów drewnem, tak zwanym obrzeżem drewnianym. To obrzeże może być wykonane z różnego gatunku materiału, jak na przykład mahoń, antyczna wiśnia, kalisia jasna, kalisia ciemna, kalisia antyczna wiśnia, kalisia mahoń, omega jasna, omega ciemna, omega antyczna wiśnia, omega mahoń, albo kalisia z blaszka jasna.

Choć jest wiele nagrobków, które są jedynie obite w postaci obrzeża nagrobnego, czy też nagrobku tymczasowego, który jedynie jest na początku położony zaraz po ceremonii pogrzebowej.

W późniejszym czasie rodzina osoby zmarłej może zlecić usługi firmie kamieniarskiej, by wykonała jakiś piękny nagrobek dla zmarłego, można podać kwotę, do jakiej sobie życzymy, aby pomnik został postawiony.

Wybór trumny jest poprzedzony oferta katalogową.

Oferta katalogowa zawiera podział na trumny te, które zostały wykonane z drewna dębowego, z drewna lipowego, albo z drewna sosnowego. Wybór surowca, z którego zostanie zrobiona trumna, należy do klienta.

Tu nie ma znaczenia, jakiej wiary jest osoba zmarła, również mogą być stosowane urny z motywem chrześcijańskim lub świeckie.

Ceny związane z pogrzebem (zobacz na EPITAFIUM KRAKÓW) są również poprzedzone zakupem pomnika. Ceny te są różne, gdyż każdy surowiec użyty na pomnik ma inną cenę. I surowiec może być wybrany przez klienta tani lub drogi. A gdy nie chcemy zbytnio przesadzać, to możemy wybrać tani pomnik. Ale jeśli nam bardzo zależało na osobie zmarłej i chcemy postawić pokaźny pomnik, to możemy skorzystać z wyboru drogiego surowca sprowadzanego z zagranicy.

Natomiast tanie nagrobki to te, które nie są zbytnio przesadzone, są one proste oraz mają niewielkie kształty, wykonane z najtańszego surowca, którego obróbka nie wymaga dużej pracy. Jednak tanie nagrobki nie dają tej samej jakości co te drogie, które wytrzymają długie lata, nie będą wymagały poprawek i nie rozpadną się szybko.

Czas, gdzie przychodzi wiadomość o śmierci zmarłego, wiąże się z załatwianiem formalności, z bieganiem po różnych zakładach, które są po to, by pomóc przy załatwieniu spraw z tym związanych.