Deskowania stropowe – nowe konstrukcje w budownictwie


deskowanie-stropowe-titan

Deskowania stropowe to jeden z podstawowych rodzajów szalunku budowlanego. Tego typu deskowania używane są od wielu lat do wykonania różnych rodzajów stropów – zarówno ceglanych Kleina jak i klasycznych stropów wylewanych. W tym artykule omówiony zostanie temat deskowań stropowych.

Budownictwo w dzisiejszej Polsce opiera się na stropach betonowych. Są one najtrwalsze i dosyć tanie nic więc dziwnego, iż wyparły stropy drewniane. Do wykonania wszystkich rodzajów stropów wylewanych trzeba użyć deskowania. Najpopularniejszym ostatnio rodzajem szalunku jest ramowe deskowanie typu skydeck.

Deskowanie stropowe skydeck to konstrukcja ramy i podpór aluminiowych, na których umieszczone są deski podtrzymujące wylewkę. Prostota tej konstrukcji sprawia, że jest szeroko stosowana w budownictwie wielorodzinnym, ale też jednorodzinnym i usługowym. Zaleta systemu skydeck to niewielka ilość podpór w stosunku do dużej powierzchni deskowania. Dodatkowym atutem jest łatwy montaż desek do konstrukcji poprzez system przykręcanych zaczepów.

Często wśród klientów pojawiają się pytania jakie deski wybrać do wypełnienia deskowań i jakiego rodzaju drewna użyć. Przede wszystkim należy dbać o to by były to dość duże powierzchniowo deski co zmniejszy ilość użytego materiału. Lepiej przecież użyć 50 dużych desek niż 400 małych deseczek o różnych gabarytach. Ponadto ważne by deski do budowania deskowań stropowych były lekkie, ale wytrzymałe. Wykonanie deskowania z desek ciężkich lub namokniętych może zakończyć się katastrofą budowlaną dlatego jakość drewna używanego do stworzenia konstrukcji należy dokładnie sprawdzić.